
Safavieh Fritz 25-Inch Dia Adjustable Chandelier - Black
Bring any design full-circle with this black 25-inch diameter adjustable chandelier. Its generous metal frame and classic glass lanterns bring the decadent glow of modern luxury to the dining room, or transforms a living room into a sophisticated haven.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 25" W x 25" D x 34 -104" H |
| Product Lamp Color: | Black/Brown |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4393A |
| Product UPC: | 889048116245 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $277.88
-65%$277.88
$97.26More Images


Safavieh Fritz 25-Inch Dia Adjustable Chandelier - Black
Bring any design full-circle with this black 25-inch diameter adjustable chandelier. Its generous metal frame and classic glass lanterns bring the decadent glow of modern luxury to the dining room, or transforms a living room into a sophisticated haven.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 25" W x 25" D x 34 -104" H |
| Product Lamp Color: | Black/Brown |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4393A |
| Product UPC: | 889048116245 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring any design full-circle with this black 25-inch diameter adjustable chandelier. Its generous metal frame and classic glass lanterns bring the decadent glow of modern luxury to the dining room, or transforms a living room into a sophisticated haven.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 25" W x 25" D x 34 -104" H |
| Product Lamp Color: | Black/Brown |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4393A |
| Product UPC: | 889048116245 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























