
Safavieh Forler Pendant - Black
An industrial take on antique elegance, this Forler Pendant is the perfect finishing touch to any room. Forler‰۪s open globe silhouette is given a modern touch with a rich black finish, while its four cylinder lights beautifully offset the organically curved details.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 26 - 98" H |
| Product Lamp Color: | Black/White |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G14 |
| Product SKU: | PND4117B |
| Product UPC: | 195058105101 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Forler Pendant - Black
An industrial take on antique elegance, this Forler Pendant is the perfect finishing touch to any room. Forler‰۪s open globe silhouette is given a modern touch with a rich black finish, while its four cylinder lights beautifully offset the organically curved details.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 26 - 98" H |
| Product Lamp Color: | Black/White |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G14 |
| Product SKU: | PND4117B |
| Product UPC: | 195058105101 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An industrial take on antique elegance, this Forler Pendant is the perfect finishing touch to any room. Forler‰۪s open globe silhouette is given a modern touch with a rich black finish, while its four cylinder lights beautifully offset the organically curved details.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 26 - 98" H |
| Product Lamp Color: | Black/White |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G14 |
| Product SKU: | PND4117B |
| Product UPC: | 195058105101 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























