
Safavieh Foley Floor Lamp - Brass
A glamorous modern take on retro-chic lighting, this fabulous Foley Floor Lamp is simply stunning. Foley‰۪s Mid-Century style brass shade and base are given a dramatic contemporary update with an elegant white marble base.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 14" D x 59" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G45 |
| Product SKU: | FLL7001A |
| Product UPC: | 195058346214 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Foley Floor Lamp - Brass
A glamorous modern take on retro-chic lighting, this fabulous Foley Floor Lamp is simply stunning. Foley‰۪s Mid-Century style brass shade and base are given a dramatic contemporary update with an elegant white marble base.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 14" D x 59" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G45 |
| Product SKU: | FLL7001A |
| Product UPC: | 195058346214 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A glamorous modern take on retro-chic lighting, this fabulous Foley Floor Lamp is simply stunning. Foley‰۪s Mid-Century style brass shade and base are given a dramatic contemporary update with an elegant white marble base.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 14" D x 59" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G45 |
| Product SKU: | FLL7001A |
| Product UPC: | 195058346214 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























