
Safavieh Finlay Flush Mount - Painted Gold
Modern art with a touch of retro flair, this Finlay Flush Mount reinvigorates any room with style and charisma. Finlay‰۪s white glass globe shade highlights the chic sense of motion emanating from its slim gold base, cleverly staggered to appear as if floating midair.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 8" H |
| Product Lamp Color: | Painted Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | T8 LED |
| Product SKU: | FLU4075A |
| Product UPC: | 195058360371 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $98.38
-65%$98.38
$34.43More Images


Safavieh Finlay Flush Mount - Painted Gold
Modern art with a touch of retro flair, this Finlay Flush Mount reinvigorates any room with style and charisma. Finlay‰۪s white glass globe shade highlights the chic sense of motion emanating from its slim gold base, cleverly staggered to appear as if floating midair.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 8" H |
| Product Lamp Color: | Painted Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | T8 LED |
| Product SKU: | FLU4075A |
| Product UPC: | 195058360371 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Modern art with a touch of retro flair, this Finlay Flush Mount reinvigorates any room with style and charisma. Finlay‰۪s white glass globe shade highlights the chic sense of motion emanating from its slim gold base, cleverly staggered to appear as if floating midair.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 8" H |
| Product Lamp Color: | Painted Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | T8 LED |
| Product SKU: | FLU4075A |
| Product UPC: | 195058360371 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























