
Safavieh Fierro Floor Lamp - Matte Black
A fashion-forward designer favorite, this Fierro Floor Lamp boldly embraces the celebrity-chic feel of modern minimalism. Fierro‰۪s contoured matte black arm and base are stylishly juxtaposed with the stark lines of its columnar off-white fabric shades, making it a must-have in any contemporary space.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 11.875" D x 55" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | T10-L LED |
| Product SKU: | FLL4120A |
| Product UPC: | 195058276672 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Fierro Floor Lamp - Matte Black
A fashion-forward designer favorite, this Fierro Floor Lamp boldly embraces the celebrity-chic feel of modern minimalism. Fierro‰۪s contoured matte black arm and base are stylishly juxtaposed with the stark lines of its columnar off-white fabric shades, making it a must-have in any contemporary space.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 11.875" D x 55" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | T10-L LED |
| Product SKU: | FLL4120A |
| Product UPC: | 195058276672 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A fashion-forward designer favorite, this Fierro Floor Lamp boldly embraces the celebrity-chic feel of modern minimalism. Fierro‰۪s contoured matte black arm and base are stylishly juxtaposed with the stark lines of its columnar off-white fabric shades, making it a must-have in any contemporary space.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 11.875" D x 55" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | T10-L LED |
| Product SKU: | FLL4120A |
| Product UPC: | 195058276672 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























