
Safavieh Fenton Flush Mount - Brushed Nickel
Add an industrial-chic edge to your d̩cor with this fabulous Fenton Flush Mount. Featuring a classic silhouette in a brushed nickel finish, Fenton is the perfect fit in virtually any style room.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Brushed Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | FLU4086A |
| Product UPC: | 195058360524 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $89.05
-65%$89.05
$31.17More Images


Safavieh Fenton Flush Mount - Brushed Nickel
Add an industrial-chic edge to your d̩cor with this fabulous Fenton Flush Mount. Featuring a classic silhouette in a brushed nickel finish, Fenton is the perfect fit in virtually any style room.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Brushed Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | FLU4086A |
| Product UPC: | 195058360524 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add an industrial-chic edge to your d̩cor with this fabulous Fenton Flush Mount. Featuring a classic silhouette in a brushed nickel finish, Fenton is the perfect fit in virtually any style room.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Brushed Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | FLU4086A |
| Product UPC: | 195058360524 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























