
Safavieh Fauna 8Lt Chandelier - Oil Rubbed Bronze (Black)
Designed for the contemporary tastemaker, this classic 8-light chandelier is an investment in stylish living. Its chic minimalist metal circle is finely crafted with a rich oil-rubbed bronze finish that adds luxury to any living room or dining room.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 34" W x 34" D x 33.5-105.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 8 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED |
| Product SKU: | CHA4016A |
| Product UPC: | 889048800939 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Fauna 8Lt Chandelier - Oil Rubbed Bronze (Black)
Designed for the contemporary tastemaker, this classic 8-light chandelier is an investment in stylish living. Its chic minimalist metal circle is finely crafted with a rich oil-rubbed bronze finish that adds luxury to any living room or dining room.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 34" W x 34" D x 33.5-105.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 8 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED |
| Product SKU: | CHA4016A |
| Product UPC: | 889048800939 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed for the contemporary tastemaker, this classic 8-light chandelier is an investment in stylish living. Its chic minimalist metal circle is finely crafted with a rich oil-rubbed bronze finish that adds luxury to any living room or dining room.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 34" W x 34" D x 33.5-105.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 8 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED |
| Product SKU: | CHA4016A |
| Product UPC: | 889048800939 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























