
Safavieh Faris Floor Lamp - Natural
Revitalize your d̩cor with the Mid-Century chic of this fabulous Faris Floor Lamp. Featuring subtle curves atop its natural wood tripod base, Faris‰۪s petite shelf is ideal for storage or display in any room, and its white drum shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 68" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Water-Based Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | FLL4119A |
| Product UPC: | 195058276665 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Faris Floor Lamp - Natural
Revitalize your d̩cor with the Mid-Century chic of this fabulous Faris Floor Lamp. Featuring subtle curves atop its natural wood tripod base, Faris‰۪s petite shelf is ideal for storage or display in any room, and its white drum shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 68" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Water-Based Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | FLL4119A |
| Product UPC: | 195058276665 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Revitalize your d̩cor with the Mid-Century chic of this fabulous Faris Floor Lamp. Featuring subtle curves atop its natural wood tripod base, Faris‰۪s petite shelf is ideal for storage or display in any room, and its white drum shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 68" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Water-Based Paint |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | FLL4119A |
| Product UPC: | 195058276665 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























