
Safavieh Falco Floor Lamp - Gold
Illuminate any interior with the dramatic decadence of this fabulous Falco Floor Lamp. Falco‰۪s gold tripod base shines with dynamic, glamorous depth that‰۪s perfectly complemented by an off-white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 22" W x 19" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | FLL4118A |
| Product UPC: | 195058276658 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Falco Floor Lamp - Gold
Illuminate any interior with the dramatic decadence of this fabulous Falco Floor Lamp. Falco‰۪s gold tripod base shines with dynamic, glamorous depth that‰۪s perfectly complemented by an off-white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 22" W x 19" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | FLL4118A |
| Product UPC: | 195058276658 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate any interior with the dramatic decadence of this fabulous Falco Floor Lamp. Falco‰۪s gold tripod base shines with dynamic, glamorous depth that‰۪s perfectly complemented by an off-white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 22" W x 19" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | FLL4118A |
| Product UPC: | 195058276658 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























