
Safavieh Ezekiel Floor Lamp - Brass Gold
Mid-century modern is in, especially with the fashion-forward influences of the Ezekiel Floor Lamp. Featuring sleek lines and an unexpected curve, this refined lamp‰۪s iron body and three pronged base allow Ezekiel to perfectly illuminate stylish surroundings.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14.5" W x 14.5" D x 62" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4063A |
| Product UPC: | 889048650565 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Ezekiel Floor Lamp - Brass Gold
Mid-century modern is in, especially with the fashion-forward influences of the Ezekiel Floor Lamp. Featuring sleek lines and an unexpected curve, this refined lamp‰۪s iron body and three pronged base allow Ezekiel to perfectly illuminate stylish surroundings.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14.5" W x 14.5" D x 62" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4063A |
| Product UPC: | 889048650565 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mid-century modern is in, especially with the fashion-forward influences of the Ezekiel Floor Lamp. Featuring sleek lines and an unexpected curve, this refined lamp‰۪s iron body and three pronged base allow Ezekiel to perfectly illuminate stylish surroundings.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14.5" W x 14.5" D x 62" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4063A |
| Product UPC: | 889048650565 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























