
Safavieh Evie Antique 6 Light Gold 17-Inch Dia Mesh Adjustable Pendant - Antique Gold
Glamorous, but with a fresh contemporary twist, the Evie mesh pendant is an intriguing design featuring a white cotton drum shade inside a nested set of outer drums crafted of steel mesh in a warm antique gold finish. Evie will dress up a room with style.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 21 - 57" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4200A |
| Product UPC: | 683726360728 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Evie Antique 6 Light Gold 17-Inch Dia Mesh Adjustable Pendant - Antique Gold
Glamorous, but with a fresh contemporary twist, the Evie mesh pendant is an intriguing design featuring a white cotton drum shade inside a nested set of outer drums crafted of steel mesh in a warm antique gold finish. Evie will dress up a room with style.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 21 - 57" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4200A |
| Product UPC: | 683726360728 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Glamorous, but with a fresh contemporary twist, the Evie mesh pendant is an intriguing design featuring a white cotton drum shade inside a nested set of outer drums crafted of steel mesh in a warm antique gold finish. Evie will dress up a room with style.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 21 - 57" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4200A |
| Product UPC: | 683726360728 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























