
Safavieh Elodia Pendant - Natural
Bring a taste of the tropics to your d̩cor with this eye-catching Elodia Pendant. Elodia‰۪s open cloche shade creates a stunning interplay of light and shadow when lit, and its artistically woven rattan gives any room a coastal-chic transformation.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 18.5-198.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | PND4123A |
| Product UPC: | 195058175159 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $140.71
-65%$140.71
$49.25More Images


Safavieh Elodia Pendant - Natural
Bring a taste of the tropics to your d̩cor with this eye-catching Elodia Pendant. Elodia‰۪s open cloche shade creates a stunning interplay of light and shadow when lit, and its artistically woven rattan gives any room a coastal-chic transformation.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 18.5-198.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | PND4123A |
| Product UPC: | 195058175159 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring a taste of the tropics to your d̩cor with this eye-catching Elodia Pendant. Elodia‰۪s open cloche shade creates a stunning interplay of light and shadow when lit, and its artistically woven rattan gives any room a coastal-chic transformation.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 18.5-198.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | PND4123A |
| Product UPC: | 195058175159 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























