
Safavieh Eldrid Flush Mount - Brass Gold
Make an artistic statement in any room with this chic Eldrid Flush Mount. Featuring a decoratively punctured white ceramic shade and shimmering brass gold base, Eldrid creates a dramatic interplay of light and shadow when lit, making it perfect for today‰۪s eclectic interiors.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 8.25" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/White Shade |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold/White Shade |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G25 LED |
| Product SKU: | FLU4076A |
| Product UPC: | 195058360388 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Eldrid Flush Mount - Brass Gold
Make an artistic statement in any room with this chic Eldrid Flush Mount. Featuring a decoratively punctured white ceramic shade and shimmering brass gold base, Eldrid creates a dramatic interplay of light and shadow when lit, making it perfect for today‰۪s eclectic interiors.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 8.25" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/White Shade |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold/White Shade |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G25 LED |
| Product SKU: | FLU4076A |
| Product UPC: | 195058360388 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Make an artistic statement in any room with this chic Eldrid Flush Mount. Featuring a decoratively punctured white ceramic shade and shimmering brass gold base, Eldrid creates a dramatic interplay of light and shadow when lit, making it perfect for today‰۪s eclectic interiors.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 8.25" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/White Shade |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold/White Shade |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G25 LED |
| Product SKU: | FLU4076A |
| Product UPC: | 195058360388 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























