
Safavieh Eldon Flush Mount - Nickel
Refresh and renew any space with this contemporary flush mount ceiling light. Streamlined and sleek, its metal diamond pattern features a bright nickel finish. Inside, a white 100% cotton shade ensures that its diffused light creates a luminous glow.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 5.5" H |
| Product Lamp Color: | Nickel/White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | FLU4038A |
| Product UPC: | 889048615038 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Eldon Flush Mount - Nickel
Refresh and renew any space with this contemporary flush mount ceiling light. Streamlined and sleek, its metal diamond pattern features a bright nickel finish. Inside, a white 100% cotton shade ensures that its diffused light creates a luminous glow.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 5.5" H |
| Product Lamp Color: | Nickel/White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | FLU4038A |
| Product UPC: | 889048615038 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refresh and renew any space with this contemporary flush mount ceiling light. Streamlined and sleek, its metal diamond pattern features a bright nickel finish. Inside, a white 100% cotton shade ensures that its diffused light creates a luminous glow.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 5.5" H |
| Product Lamp Color: | Nickel/White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | FLU4038A |
| Product UPC: | 889048615038 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























