
Safavieh Dorea Floor Lamp - Black
Give your d̩cor the fabulous finishing touch it craves with this Dorea Floor Lamp. With two tray-style shelves ideal for storage, display, or after-dinner drink, Dorea‰۪s sleek black tripod base is beautifully balanced by the clean lines of its white empire shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 63" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL4107A |
| Product UPC: | 195058175043 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Dorea Floor Lamp - Black
Give your d̩cor the fabulous finishing touch it craves with this Dorea Floor Lamp. With two tray-style shelves ideal for storage, display, or after-dinner drink, Dorea‰۪s sleek black tripod base is beautifully balanced by the clean lines of its white empire shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 63" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL4107A |
| Product UPC: | 195058175043 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your d̩cor the fabulous finishing touch it craves with this Dorea Floor Lamp. With two tray-style shelves ideal for storage, display, or after-dinner drink, Dorea‰۪s sleek black tripod base is beautifully balanced by the clean lines of its white empire shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 63" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL4107A |
| Product UPC: | 195058175043 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























