
Safavieh Devlyn Floor Lamp - Brass Gold
Brilliantly styled to reinvigorate any room, this Devlyn Floor Lamp beautifully blends Mid-Century chic with contemporary class. Devlyn‰۪s three white glass globe shades cast light in multiple directions to fully illuminate your d̩cor while emanating a sense of depth, while its shimmering gold finish is absolutely glamorous.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 63" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | S14 |
| Product SKU: | FLL4104A |
| Product UPC: | 195058175012 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Devlyn Floor Lamp - Brass Gold
Brilliantly styled to reinvigorate any room, this Devlyn Floor Lamp beautifully blends Mid-Century chic with contemporary class. Devlyn‰۪s three white glass globe shades cast light in multiple directions to fully illuminate your d̩cor while emanating a sense of depth, while its shimmering gold finish is absolutely glamorous.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 63" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | S14 |
| Product SKU: | FLL4104A |
| Product UPC: | 195058175012 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Brilliantly styled to reinvigorate any room, this Devlyn Floor Lamp beautifully blends Mid-Century chic with contemporary class. Devlyn‰۪s three white glass globe shades cast light in multiple directions to fully illuminate your d̩cor while emanating a sense of depth, while its shimmering gold finish is absolutely glamorous.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 63" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | S14 |
| Product SKU: | FLL4104A |
| Product UPC: | 195058175012 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























