
Safavieh Deena Pendant - Copper
This stunning contemporary pendant lamp is a work of art. Its energizing copper finish radiates beauty in any area with layers of gentle curves that create its delicate shade. Designed to offer soft illumination, it‰۪s a perfect upgrade for any living room.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 10.3" W x 10.3" D x 12.25-84.25" H |
| Product Lamp Color: | Copper |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Copper |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | PND4029A |
| Product UPC: | 889048562363 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Deena Pendant - Copper
This stunning contemporary pendant lamp is a work of art. Its energizing copper finish radiates beauty in any area with layers of gentle curves that create its delicate shade. Designed to offer soft illumination, it‰۪s a perfect upgrade for any living room.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 10.3" W x 10.3" D x 12.25-84.25" H |
| Product Lamp Color: | Copper |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Copper |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | PND4029A |
| Product UPC: | 889048562363 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This stunning contemporary pendant lamp is a work of art. Its energizing copper finish radiates beauty in any area with layers of gentle curves that create its delicate shade. Designed to offer soft illumination, it‰۪s a perfect upgrade for any living room.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 10.3" W x 10.3" D x 12.25-84.25" H |
| Product Lamp Color: | Copper |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Copper |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | PND4029A |
| Product UPC: | 889048562363 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























