
Safavieh Debonair 3 Light Chrome Ring 18 Inch Dia Drum Adjustable Pendant - Chrome
Refresh a dining room or breakfast nook instantly with the striking circular silhouette of the Debonair drum pendant light.åÊåÊ Crafted of chrome with white cotton shade, this transitional design personifies understated elegance and transitional style.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 16.75 - 52.75" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4212A |
| Product UPC: | 683726361107 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Debonair 3 Light Chrome Ring 18 Inch Dia Drum Adjustable Pendant - Chrome
Refresh a dining room or breakfast nook instantly with the striking circular silhouette of the Debonair drum pendant light.åÊåÊ Crafted of chrome with white cotton shade, this transitional design personifies understated elegance and transitional style.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 16.75 - 52.75" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4212A |
| Product UPC: | 683726361107 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refresh a dining room or breakfast nook instantly with the striking circular silhouette of the Debonair drum pendant light.åÊåÊ Crafted of chrome with white cotton shade, this transitional design personifies understated elegance and transitional style.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 16.75 - 52.75" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4212A |
| Product UPC: | 683726361107 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























