
Safavieh Davin Flush Mount - Green
Bring the romance of the Bohemian lifestyle to any space with this flush mount ceiling light. Inspired by beauty of nature, its brown wood and luxurious green beads add rich materiality while its traditional chandelier style lights create instant mood.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Green/Black |
| Product Material: | Iron/Stone/Rope |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | FLU4040A |
| Product UPC: | 889048618282 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $152.98
-65%$152.98
$53.54More Images


Safavieh Davin Flush Mount - Green
Bring the romance of the Bohemian lifestyle to any space with this flush mount ceiling light. Inspired by beauty of nature, its brown wood and luxurious green beads add rich materiality while its traditional chandelier style lights create instant mood.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Green/Black |
| Product Material: | Iron/Stone/Rope |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | FLU4040A |
| Product UPC: | 889048618282 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring the romance of the Bohemian lifestyle to any space with this flush mount ceiling light. Inspired by beauty of nature, its brown wood and luxurious green beads add rich materiality while its traditional chandelier style lights create instant mood.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Green/Black |
| Product Material: | Iron/Stone/Rope |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | FLU4040A |
| Product UPC: | 889048618282 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























