
Safavieh Darragh Chandelier - Gold
A refined modern take on retro Sputnik-style lighting, this Darragh Chandelier casts a captivating shine in any room. A gold steel frame perfectly highlights Darragh‰۪s cinched clear glass bulbs, making a chic statement above the dining room table or in the fashion-forward boudoir.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 27" W x 27" D x 11" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 12 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7001A |
| Product UPC: | 195058283823 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $267.28
-65%$267.28
$93.55More Images


Safavieh Darragh Chandelier - Gold
A refined modern take on retro Sputnik-style lighting, this Darragh Chandelier casts a captivating shine in any room. A gold steel frame perfectly highlights Darragh‰۪s cinched clear glass bulbs, making a chic statement above the dining room table or in the fashion-forward boudoir.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 27" W x 27" D x 11" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 12 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7001A |
| Product UPC: | 195058283823 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A refined modern take on retro Sputnik-style lighting, this Darragh Chandelier casts a captivating shine in any room. A gold steel frame perfectly highlights Darragh‰۪s cinched clear glass bulbs, making a chic statement above the dining room table or in the fashion-forward boudoir.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 27" W x 27" D x 11" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 12 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7001A |
| Product UPC: | 195058283823 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























