
Safavieh Dark Grey 5 Light Antique Gold 21 Inch Dia Drum Adjustable Pendant Light - Antique Gold
Safavieh Dark Grey 5 Light Antique Gold 21 Inch Dia Drum Adjustable Pendant Light - Antique Gold
A refined and updated take on Arts & Crafts style, the Orb drum pendant light combines a cream acrylic drum shade with straight-lined steel body and trim in finished in antique gold.åÊ Use the Orb to cast a warm glow in a kitchen or dining room or hall.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 21" W x 21" D x 9.875-45.875" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4185A |
| Product UPC: | 683726360315 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Dark Grey 5 Light Antique Gold 21 Inch Dia Drum Adjustable Pendant Light - Antique Gold
A refined and updated take on Arts & Crafts style, the Orb drum pendant light combines a cream acrylic drum shade with straight-lined steel body and trim in finished in antique gold.åÊ Use the Orb to cast a warm glow in a kitchen or dining room or hall.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 21" W x 21" D x 9.875-45.875" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4185A |
| Product UPC: | 683726360315 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A refined and updated take on Arts & Crafts style, the Orb drum pendant light combines a cream acrylic drum shade with straight-lined steel body and trim in finished in antique gold.åÊ Use the Orb to cast a warm glow in a kitchen or dining room or hall.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 21" W x 21" D x 9.875-45.875" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4185A |
| Product UPC: | 683726360315 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























