
Safavieh Dark Grey 3 Light Chrome 17-Inch Dia Semi Flush - Chrome
Classic lines influenced by Arts & Crafts style define the Orb ceiling light as a stylish addition to a hall or kitchen.åÊ This handsome fixture combines a cream acrylic drum shade with straight-lined metal body and trim in chrome finished steel.åÊ
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 17.125" W x 17.125" D x 10.25" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4186B |
| Product UPC: | 889048322110 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $181.01
-65%$181.01
$63.35More Images

Safavieh Dark Grey 3 Light Chrome 17-Inch Dia Semi Flush - Chrome
Classic lines influenced by Arts & Crafts style define the Orb ceiling light as a stylish addition to a hall or kitchen.åÊ This handsome fixture combines a cream acrylic drum shade with straight-lined metal body and trim in chrome finished steel.åÊ
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 17.125" W x 17.125" D x 10.25" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4186B |
| Product UPC: | 889048322110 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classic lines influenced by Arts & Crafts style define the Orb ceiling light as a stylish addition to a hall or kitchen.åÊ This handsome fixture combines a cream acrylic drum shade with straight-lined metal body and trim in chrome finished steel.åÊ
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 17.125" W x 17.125" D x 10.25" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4186B |
| Product UPC: | 889048322110 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























