
Safavieh Danica Flush Mount - White
Designed for the chic utilitarian, this Danica Flush Mount is stylish yet unobtrusive. Danica‰۪s classic silhouette is absolutely timeless, and its clean white metal shade seamlessly accents any room‰۪s color palette.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 9.875" W x 9.875" D x 6.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron/Ceramic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | FLU4085A |
| Product UPC: | 195058360517 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $89.05
-65%$89.05
$31.17More Images


Safavieh Danica Flush Mount - White
Designed for the chic utilitarian, this Danica Flush Mount is stylish yet unobtrusive. Danica‰۪s classic silhouette is absolutely timeless, and its clean white metal shade seamlessly accents any room‰۪s color palette.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 9.875" W x 9.875" D x 6.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron/Ceramic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | FLU4085A |
| Product UPC: | 195058360517 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed for the chic utilitarian, this Danica Flush Mount is stylish yet unobtrusive. Danica‰۪s classic silhouette is absolutely timeless, and its clean white metal shade seamlessly accents any room‰۪s color palette.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 9.875" W x 9.875" D x 6.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron/Ceramic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | FLU4085A |
| Product UPC: | 195058360517 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























