
Safavieh Dajana Pendant - Brass Gold
Bring industrial chic style to any bedroom, living room, or kitchen with this modern pendant. Crafted with a shiny brass gold shade and contrasting light brown wooden accents, its sleek design adds just the right amount of contemporary flair.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 10.25" W x 10.25" D x 11.3-83.3" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Light Brown |
| Product Material: | Iron/Mdf |
| Product Metal Finish: | Brass Cold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | PND4031C |
| Product UPC: | 889048562431 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Dajana Pendant - Brass Gold
Bring industrial chic style to any bedroom, living room, or kitchen with this modern pendant. Crafted with a shiny brass gold shade and contrasting light brown wooden accents, its sleek design adds just the right amount of contemporary flair.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 10.25" W x 10.25" D x 11.3-83.3" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Light Brown |
| Product Material: | Iron/Mdf |
| Product Metal Finish: | Brass Cold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | PND4031C |
| Product UPC: | 889048562431 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring industrial chic style to any bedroom, living room, or kitchen with this modern pendant. Crafted with a shiny brass gold shade and contrasting light brown wooden accents, its sleek design adds just the right amount of contemporary flair.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 10.25" W x 10.25" D x 11.3-83.3" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Light Brown |
| Product Material: | Iron/Mdf |
| Product Metal Finish: | Brass Cold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | PND4031C |
| Product UPC: | 889048562431 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























