
Safavieh Cydney Pendant - Brass Gold
Warm and inviting, this contemporary pendant was designed to highlight the beauty of its artisan-style craftsmanship. A romantic glow emerges from the bulbs inside its gorgeous white rope and natural bead shade. Designers love its tassel detail.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18.5" W x 18.5" D x 32-104" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/White |
| Product Material: | Iron/Stone/Rope |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4083A |
| Product UPC: | 889048618305 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $199.78
-65%$199.78
$69.92More Images


Safavieh Cydney Pendant - Brass Gold
Warm and inviting, this contemporary pendant was designed to highlight the beauty of its artisan-style craftsmanship. A romantic glow emerges from the bulbs inside its gorgeous white rope and natural bead shade. Designers love its tassel detail.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18.5" W x 18.5" D x 32-104" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/White |
| Product Material: | Iron/Stone/Rope |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4083A |
| Product UPC: | 889048618305 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Warm and inviting, this contemporary pendant was designed to highlight the beauty of its artisan-style craftsmanship. A romantic glow emerges from the bulbs inside its gorgeous white rope and natural bead shade. Designers love its tassel detail.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18.5" W x 18.5" D x 32-104" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/White |
| Product Material: | Iron/Stone/Rope |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4083A |
| Product UPC: | 889048618305 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























