
Safavieh Crowley 31-Inch Dia Adjustable Chandelier - Gold
Designed to recall the Park Avenue home of NYC‰۪s most famous doyenne, this gold 31-inch diameter adjustable chandelier is the jewel of any space. Its two chic tiers of ambient lighting bring glamour to the living room, bedroom or stylish home office.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 31" W x 31" D x 38 -108" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 9 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4385A |
| Product UPC: | 889048116139 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $320.41
-65%$320.41
$112.14More Images


Safavieh Crowley 31-Inch Dia Adjustable Chandelier - Gold
Designed to recall the Park Avenue home of NYC‰۪s most famous doyenne, this gold 31-inch diameter adjustable chandelier is the jewel of any space. Its two chic tiers of ambient lighting bring glamour to the living room, bedroom or stylish home office.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 31" W x 31" D x 38 -108" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 9 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4385A |
| Product UPC: | 889048116139 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to recall the Park Avenue home of NYC‰۪s most famous doyenne, this gold 31-inch diameter adjustable chandelier is the jewel of any space. Its two chic tiers of ambient lighting bring glamour to the living room, bedroom or stylish home office.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 31" W x 31" D x 38 -108" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 9 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4385A |
| Product UPC: | 889048116139 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























