
Safavieh Colby Pendant - Dark Grey
A magnificent display of craftsmanship, this contemporary dark grey globe pendant is an investment in modern luxury. Designed with layers of dynamic metal spheres, its bold horizontal metal shade features a cut-out pattern that creates a soft glow.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16.8" W x 16.8" D x 24.5-96.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | PND4057A |
| Product UPC: | 889048599000 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $271.38
-65%$271.38
$94.98More Images


Safavieh Colby Pendant - Dark Grey
A magnificent display of craftsmanship, this contemporary dark grey globe pendant is an investment in modern luxury. Designed with layers of dynamic metal spheres, its bold horizontal metal shade features a cut-out pattern that creates a soft glow.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16.8" W x 16.8" D x 24.5-96.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | PND4057A |
| Product UPC: | 889048599000 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A magnificent display of craftsmanship, this contemporary dark grey globe pendant is an investment in modern luxury. Designed with layers of dynamic metal spheres, its bold horizontal metal shade features a cut-out pattern that creates a soft glow.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16.8" W x 16.8" D x 24.5-96.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | PND4057A |
| Product UPC: | 889048599000 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























