
Safavieh Ciro 58-Inch H Floor Lamp Side Table - Black
Instantly update any living room with this contemporary floor lamp side table. Inspired by mid-century American designers, its black metal hairpin legs add vintage style while its table is an ideal surface for handling life‰۪s accoutrements in a snap.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 19" W x 19" D x 58" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | FLL4010A |
| Product UPC: | 889048324923 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Ciro 58-Inch H Floor Lamp Side Table - Black
Instantly update any living room with this contemporary floor lamp side table. Inspired by mid-century American designers, its black metal hairpin legs add vintage style while its table is an ideal surface for handling life‰۪s accoutrements in a snap.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 19" W x 19" D x 58" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | FLL4010A |
| Product UPC: | 889048324923 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Instantly update any living room with this contemporary floor lamp side table. Inspired by mid-century American designers, its black metal hairpin legs add vintage style while its table is an ideal surface for handling life‰۪s accoutrements in a snap.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 19" W x 19" D x 58" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | FLL4010A |
| Product UPC: | 889048324923 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























