
Safavieh Charing 2 Light Chrome 15.4-Inch Dia Cross Flush Mount - Chrome
Consider it the height of fashion. The Charing Cross ceiling light reflects a stylish transitional look in any room or hallway.åÊ Crafted of steel with a chrome finish, its beautiful X motif encircles a white cotton drum shade.åÊ
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 15.375" W x 15.375" D x 6.125" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4191B |
| Product UPC: | 889048322127 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $132.18
-65%$132.18
$46.26More Images

Safavieh Charing 2 Light Chrome 15.4-Inch Dia Cross Flush Mount - Chrome
Consider it the height of fashion. The Charing Cross ceiling light reflects a stylish transitional look in any room or hallway.åÊ Crafted of steel with a chrome finish, its beautiful X motif encircles a white cotton drum shade.åÊ
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 15.375" W x 15.375" D x 6.125" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4191B |
| Product UPC: | 889048322127 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Consider it the height of fashion. The Charing Cross ceiling light reflects a stylish transitional look in any room or hallway.åÊ Crafted of steel with a chrome finish, its beautiful X motif encircles a white cotton drum shade.åÊ
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 15.375" W x 15.375" D x 6.125" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4191B |
| Product UPC: | 889048322127 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























