
Safavieh Cenwyn Chandelier - Antique White
An eclectic farmhouse favorite, this Cenwyn Chandelier makes a rustic-chic statement. Cenwyn‰۪s antique white finish highlights its stunningly intricate antler design, and its candle-style bulbs cast a warm glow that gives any room a rich, cozy aura.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 21.5" W x 21.5" D x 18-90" H |
| Product Lamp Color: | Antique White |
| Product Material: | Metal / Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11-LED |
| Product SKU: | CHA4028A |
| Product UPC: | 195058262729 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Cenwyn Chandelier - Antique White
An eclectic farmhouse favorite, this Cenwyn Chandelier makes a rustic-chic statement. Cenwyn‰۪s antique white finish highlights its stunningly intricate antler design, and its candle-style bulbs cast a warm glow that gives any room a rich, cozy aura.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 21.5" W x 21.5" D x 18-90" H |
| Product Lamp Color: | Antique White |
| Product Material: | Metal / Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11-LED |
| Product SKU: | CHA4028A |
| Product UPC: | 195058262729 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An eclectic farmhouse favorite, this Cenwyn Chandelier makes a rustic-chic statement. Cenwyn‰۪s antique white finish highlights its stunningly intricate antler design, and its candle-style bulbs cast a warm glow that gives any room a rich, cozy aura.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 21.5" W x 21.5" D x 18-90" H |
| Product Lamp Color: | Antique White |
| Product Material: | Metal / Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11-LED |
| Product SKU: | CHA4028A |
| Product UPC: | 195058262729 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























