
Safavieh Cdark Greyett Pendant - Grey
A modern masterpiece, this contemporary pendant instantly elevates any interior. Ideal for the living room or dining area, the grey polished metal finish on its chic globes reflects light to create a gentle glow. Designers love its vintage-style charm.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 53.5" W x 32" D x 45" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Grey |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | PND4018A |
| Product UPC: | 889048407527 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $303.03
-65%$303.03
$106.06More Images

Safavieh Cdark Greyett Pendant - Grey
A modern masterpiece, this contemporary pendant instantly elevates any interior. Ideal for the living room or dining area, the grey polished metal finish on its chic globes reflects light to create a gentle glow. Designers love its vintage-style charm.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 53.5" W x 32" D x 45" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Grey |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | PND4018A |
| Product UPC: | 889048407527 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A modern masterpiece, this contemporary pendant instantly elevates any interior. Ideal for the living room or dining area, the grey polished metal finish on its chic globes reflects light to create a gentle glow. Designers love its vintage-style charm.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 53.5" W x 32" D x 45" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Grey |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | PND4018A |
| Product UPC: | 889048407527 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























