
Safavieh Catori Flush Mount - Brass
Shed a fresh new light on your d̩cor with this cosmopolitan Catori Flush Mount. Styled with hints of Mid-Century charm, Catori‰۪s brass base and arm shimmer against its white glass globe shade, casting an elegant shine in any room.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 7.75" W x 7.75" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Glass / Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | FLU4097A |
| Product UPC: | 195058360661 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $77.35
-65%$77.35
$27.07More Images


Safavieh Catori Flush Mount - Brass
Shed a fresh new light on your d̩cor with this cosmopolitan Catori Flush Mount. Styled with hints of Mid-Century charm, Catori‰۪s brass base and arm shimmer against its white glass globe shade, casting an elegant shine in any room.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 7.75" W x 7.75" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Glass / Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | FLU4097A |
| Product UPC: | 195058360661 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Shed a fresh new light on your d̩cor with this cosmopolitan Catori Flush Mount. Styled with hints of Mid-Century charm, Catori‰۪s brass base and arm shimmer against its white glass globe shade, casting an elegant shine in any room.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 7.75" W x 7.75" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Glass / Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | FLU4097A |
| Product UPC: | 195058360661 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























