
Safavieh Cason Pendant - Dark Grey
Elegant and sophisticated, this contemporary global pendant adds instant ambiance to the living room. Finely crafted with an open dark grey metalwork design, the gentle overlapping curves that surround its glowing chandelier make it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 15.8" W x 15.8" D x 21-93" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4055A |
| Product UPC: | 889048598980 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $144.61
-65%$144.61
$50.61More Images


Safavieh Cason Pendant - Dark Grey
Elegant and sophisticated, this contemporary global pendant adds instant ambiance to the living room. Finely crafted with an open dark grey metalwork design, the gentle overlapping curves that surround its glowing chandelier make it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 15.8" W x 15.8" D x 21-93" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4055A |
| Product UPC: | 889048598980 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant and sophisticated, this contemporary global pendant adds instant ambiance to the living room. Finely crafted with an open dark grey metalwork design, the gentle overlapping curves that surround its glowing chandelier make it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 15.8" W x 15.8" D x 21-93" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4055A |
| Product UPC: | 889048598980 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























