
Safavieh Cantori Chandelier - Gold
A modern take on Sputnik-style lighting, this Cantori Chandelier is a showstopper. Cantori‰۪s sleek gold metal frame shines from the glow of its uniquely shaped clear glass shades, casting a fashion-forward gleam in any room.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 37.5" W x 37.5" D x 17" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | CHA7008A |
| Product UPC: | 195058291408 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $156.88
-65%$156.88
$54.91More Images


Safavieh Cantori Chandelier - Gold
A modern take on Sputnik-style lighting, this Cantori Chandelier is a showstopper. Cantori‰۪s sleek gold metal frame shines from the glow of its uniquely shaped clear glass shades, casting a fashion-forward gleam in any room.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 37.5" W x 37.5" D x 17" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | CHA7008A |
| Product UPC: | 195058291408 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A modern take on Sputnik-style lighting, this Cantori Chandelier is a showstopper. Cantori‰۪s sleek gold metal frame shines from the glow of its uniquely shaped clear glass shades, casting a fashion-forward gleam in any room.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 37.5" W x 37.5" D x 17" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | CHA7008A |
| Product UPC: | 195058291408 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























