
Safavieh Canterbury 60-Inch H Floor Lamp - Clear
With a 21st century nod to old English street lamps, the Canterbury floor lamp brings together contemporary finishes and classic lines for chic updated style. Clear crystal forms, glossy chrome finish and off-white shade keep the look clean and easy-going.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4182A |
| Product UPC: | 683726338314 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Canterbury 60-Inch H Floor Lamp - Clear
With a 21st century nod to old English street lamps, the Canterbury floor lamp brings together contemporary finishes and classic lines for chic updated style. Clear crystal forms, glossy chrome finish and off-white shade keep the look clean and easy-going.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4182A |
| Product UPC: | 683726338314 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a 21st century nod to old English street lamps, the Canterbury floor lamp brings together contemporary finishes and classic lines for chic updated style. Clear crystal forms, glossy chrome finish and off-white shade keep the look clean and easy-going.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4182A |
| Product UPC: | 683726338314 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























