
Safavieh Camlyn Pendant - Silver
Farmhouse charm meets industrial chic in this captivating Camlyn Pendant. Camlyn‰۪s familiar silhouette is given a fresh new update in a shining silver finish, making it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 19.5" W x 19.5" D x 22-94" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | T14 |
| Product SKU: | PND4138A |
| Product UPC: | 195058276894 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Camlyn Pendant - Silver
Farmhouse charm meets industrial chic in this captivating Camlyn Pendant. Camlyn‰۪s familiar silhouette is given a fresh new update in a shining silver finish, making it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 19.5" W x 19.5" D x 22-94" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | T14 |
| Product SKU: | PND4138A |
| Product UPC: | 195058276894 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Farmhouse charm meets industrial chic in this captivating Camlyn Pendant. Camlyn‰۪s familiar silhouette is given a fresh new update in a shining silver finish, making it a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 19.5" W x 19.5" D x 22-94" H |
| Product Lamp Color: | Silver |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | T14 |
| Product SKU: | PND4138A |
| Product UPC: | 195058276894 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























