
Safavieh Camdyn Flush Mount - Brass
A new take on retro Sputnik-style lighting, this Camdyn Flush Mount is simply outstanding. Camdyn‰۪s climactic cluster of seven clear glass orbs reinvigorates any room, and its shimmering brass finish adds an aura of elegance.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 25" W x 25" D x 11.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 7 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | FLU4078A |
| Product UPC: | 195058360401 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Camdyn Flush Mount - Brass
A new take on retro Sputnik-style lighting, this Camdyn Flush Mount is simply outstanding. Camdyn‰۪s climactic cluster of seven clear glass orbs reinvigorates any room, and its shimmering brass finish adds an aura of elegance.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 25" W x 25" D x 11.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 7 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | FLU4078A |
| Product UPC: | 195058360401 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A new take on retro Sputnik-style lighting, this Camdyn Flush Mount is simply outstanding. Camdyn‰۪s climactic cluster of seven clear glass orbs reinvigorates any room, and its shimmering brass finish adds an aura of elegance.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 25" W x 25" D x 11.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 7 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | FLU4078A |
| Product UPC: | 195058360401 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























