
Safavieh Camdyn Flush Mount - Black
A new take on retro Sputnik-style lighting, this Camdyn Flush Mount is simply outstanding. Camdyn‰۪s climactic cluster of seven white glass orbs reinvigorates any room, and its jet black finish makes it effortlessly chic.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 22.5" W x 22.5" D x 12.25" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 7 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14 LED |
| Product SKU: | FLU4078B |
| Product UPC: | 195058360418 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Camdyn Flush Mount - Black
A new take on retro Sputnik-style lighting, this Camdyn Flush Mount is simply outstanding. Camdyn‰۪s climactic cluster of seven white glass orbs reinvigorates any room, and its jet black finish makes it effortlessly chic.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 22.5" W x 22.5" D x 12.25" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 7 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14 LED |
| Product SKU: | FLU4078B |
| Product UPC: | 195058360418 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A new take on retro Sputnik-style lighting, this Camdyn Flush Mount is simply outstanding. Camdyn‰۪s climactic cluster of seven white glass orbs reinvigorates any room, and its jet black finish makes it effortlessly chic.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 22.5" W x 22.5" D x 12.25" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 7 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14 LED |
| Product SKU: | FLU4078B |
| Product UPC: | 195058360418 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























