
Safavieh Brycen Pendant - Dark Grey
Designed to be functional art, this luxurious contemporary globe pendant adds layers of neo-industrial style to the living room. A new classic, the finely crafted metal spheres that surround its chic sputnik-style chandelier have a timeless iron finish.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 23-95" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED S45 4W |
| Product SKU: | PND4053A |
| Product UPC: | 889048598942 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $128.28
-65%$128.28
$44.90More Images


Safavieh Brycen Pendant - Dark Grey
Designed to be functional art, this luxurious contemporary globe pendant adds layers of neo-industrial style to the living room. A new classic, the finely crafted metal spheres that surround its chic sputnik-style chandelier have a timeless iron finish.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 23-95" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED S45 4W |
| Product SKU: | PND4053A |
| Product UPC: | 889048598942 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to be functional art, this luxurious contemporary globe pendant adds layers of neo-industrial style to the living room. A new classic, the finely crafted metal spheres that surround its chic sputnik-style chandelier have a timeless iron finish.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 23-95" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED S45 4W |
| Product SKU: | PND4053A |
| Product UPC: | 889048598942 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























