
Safavieh Briggs Floor Lamp - Brass Gold
Inspired by the sophistication and classic good taste found in British stately homes, this traditional floor lamp was designed to last for generations. Impeccably crafted with 100% metal, its luxurious brass gold finish highlights its timeless stature.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 27 W x 10 D x 55-65 H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | FLL4065A |
| Product UPC: | 889048650589 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Briggs Floor Lamp - Brass Gold
Inspired by the sophistication and classic good taste found in British stately homes, this traditional floor lamp was designed to last for generations. Impeccably crafted with 100% metal, its luxurious brass gold finish highlights its timeless stature.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 27 W x 10 D x 55-65 H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | FLL4065A |
| Product UPC: | 889048650589 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the sophistication and classic good taste found in British stately homes, this traditional floor lamp was designed to last for generations. Impeccably crafted with 100% metal, its luxurious brass gold finish highlights its timeless stature.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 27 W x 10 D x 55-65 H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | FLL4065A |
| Product UPC: | 889048650589 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























