
Safavieh Brewster 61.5-Inch H Floor Lamp - Oil Rubbed Bronze (Black)
Relax, sit down and sit for a spell. The Brewster floor lamp is ideal beside an armchair in any room in need of a warm glow and architectural detail. Its oil-rubbed bronze metal base boasts a weighty sculpted disposition balanced by a white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4341A |
| Product UPC: | 683726437970 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $111.38
-65%$111.38
$38.98More Images


Safavieh Brewster 61.5-Inch H Floor Lamp - Oil Rubbed Bronze (Black)
Relax, sit down and sit for a spell. The Brewster floor lamp is ideal beside an armchair in any room in need of a warm glow and architectural detail. Its oil-rubbed bronze metal base boasts a weighty sculpted disposition balanced by a white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4341A |
| Product UPC: | 683726437970 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Relax, sit down and sit for a spell. The Brewster floor lamp is ideal beside an armchair in any room in need of a warm glow and architectural detail. Its oil-rubbed bronze metal base boasts a weighty sculpted disposition balanced by a white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4341A |
| Product UPC: | 683726437970 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























