
Safavieh Bressi Chandelier - Silver
Uplift your home with the playful elegance of our Bressi extendable chandelier. Elevated with an eclectic mix of textures, the chandelier instantly captures the eye. It combines the rustic charm of wooden beads with an elegant silver frame. The wooden beads beautifully drape and overlap to attain a graceful yet casual look. The charming simplicity and elegance of our chandelier make it a perfect accent piece over your bed or seating area.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 20.5" W x 20.5" D x 29.5-59.5" H |
| Product Lamp Color: | Silver / Natural |
| Product Material: | Metal / Wood |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11 |
| Product SKU: | CHA4035A |
| Product UPC: | 195058431958 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Bressi Chandelier - Silver
Uplift your home with the playful elegance of our Bressi extendable chandelier. Elevated with an eclectic mix of textures, the chandelier instantly captures the eye. It combines the rustic charm of wooden beads with an elegant silver frame. The wooden beads beautifully drape and overlap to attain a graceful yet casual look. The charming simplicity and elegance of our chandelier make it a perfect accent piece over your bed or seating area.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 20.5" W x 20.5" D x 29.5-59.5" H |
| Product Lamp Color: | Silver / Natural |
| Product Material: | Metal / Wood |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11 |
| Product SKU: | CHA4035A |
| Product UPC: | 195058431958 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Uplift your home with the playful elegance of our Bressi extendable chandelier. Elevated with an eclectic mix of textures, the chandelier instantly captures the eye. It combines the rustic charm of wooden beads with an elegant silver frame. The wooden beads beautifully drape and overlap to attain a graceful yet casual look. The charming simplicity and elegance of our chandelier make it a perfect accent piece over your bed or seating area.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 20.5" W x 20.5" D x 29.5-59.5" H |
| Product Lamp Color: | Silver / Natural |
| Product Material: | Metal / Wood |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11 |
| Product SKU: | CHA4035A |
| Product UPC: | 195058431958 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























