
Safavieh Brendon Floor Lamp - Black
Dramatic and bold, this contemporary floor lamp adds modern sophistication to any living room. Its sleek black lines are paired with an antique brass metal finish to create a new retro classic. Designers love the versatility of its industrial-chic style.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 11" D x 59.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | FLL4039A |
| Product UPC: | 889048546462 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $100.98
-65%$100.98
$35.34More Images

Safavieh Brendon Floor Lamp - Black
Dramatic and bold, this contemporary floor lamp adds modern sophistication to any living room. Its sleek black lines are paired with an antique brass metal finish to create a new retro classic. Designers love the versatility of its industrial-chic style.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 11" D x 59.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | FLL4039A |
| Product UPC: | 889048546462 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dramatic and bold, this contemporary floor lamp adds modern sophistication to any living room. Its sleek black lines are paired with an antique brass metal finish to create a new retro classic. Designers love the versatility of its industrial-chic style.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 11" D x 59.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | FLL4039A |
| Product UPC: | 889048546462 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























