
Safavieh Braydon Flush Mount - Chrome
Lighten up any interior with the shimmer and polish of this sleek contemporary flush mount pendant. Designed with a fresh chrome metal shade with diamond cut-out pattern, its 100% cotton white inner shade ensures light is diffused with a magnificent glow.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 6" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | FLU4031A |
| Product UPC: | 889048614956 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Braydon Flush Mount - Chrome
Lighten up any interior with the shimmer and polish of this sleek contemporary flush mount pendant. Designed with a fresh chrome metal shade with diamond cut-out pattern, its 100% cotton white inner shade ensures light is diffused with a magnificent glow.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 6" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | FLU4031A |
| Product UPC: | 889048614956 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lighten up any interior with the shimmer and polish of this sleek contemporary flush mount pendant. Designed with a fresh chrome metal shade with diamond cut-out pattern, its 100% cotton white inner shade ensures light is diffused with a magnificent glow.
Specifications
| Product Category: | Flush Lighting |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 6" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | FLU4031A |
| Product UPC: | 889048614956 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























