
Safavieh Bradley Floor Lamp - White
Inspired by minimalist Scandinavian style, this contemporary floor lamp brings instant character to the living room. The industrial style of its single bulb lends a dramatic glow, while its gold finish adds warmth. Designers love its posh white base.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 8.5" W x 8.5" D x 61" H |
| Product Lamp Color: | White/Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Marble |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | FLL4002A |
| Product UPC: | 889048324848 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Safavieh Bradley Floor Lamp - White
Inspired by minimalist Scandinavian style, this contemporary floor lamp brings instant character to the living room. The industrial style of its single bulb lends a dramatic glow, while its gold finish adds warmth. Designers love its posh white base.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 8.5" W x 8.5" D x 61" H |
| Product Lamp Color: | White/Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Marble |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | FLL4002A |
| Product UPC: | 889048324848 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by minimalist Scandinavian style, this contemporary floor lamp brings instant character to the living room. The industrial style of its single bulb lends a dramatic glow, while its gold finish adds warmth. Designers love its posh white base.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 8.5" W x 8.5" D x 61" H |
| Product Lamp Color: | White/Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Marble |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | FLL4002A |
| Product UPC: | 889048324848 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























