
Safavieh Boyer Floor Lamp - Natural
Bring a warm, soothing aura to any room with this beautifully breezy Boyer Floor Lamp. Flaunting a double layered shade made of rich natural rope, Boyer‰۪s eye-catching details make it a designer favorite in coastal-contemporary or boho-chic interiors.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Natural / Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | FLL4100A |
| Product UPC: | 195058174978 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $126.98
-65%$126.98
$44.44More Images


Safavieh Boyer Floor Lamp - Natural
Bring a warm, soothing aura to any room with this beautifully breezy Boyer Floor Lamp. Flaunting a double layered shade made of rich natural rope, Boyer‰۪s eye-catching details make it a designer favorite in coastal-contemporary or boho-chic interiors.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Natural / Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | FLL4100A |
| Product UPC: | 195058174978 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring a warm, soothing aura to any room with this beautifully breezy Boyer Floor Lamp. Flaunting a double layered shade made of rich natural rope, Boyer‰۪s eye-catching details make it a designer favorite in coastal-contemporary or boho-chic interiors.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Natural / Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | FLL4100A |
| Product UPC: | 195058174978 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























