
Safavieh Bolson Chandelier - Natural Wood
Brighten up your home with the rustic charm of our Bolson flush mount. A voluminous, semi-circular bronze frame protrudes out of the ceiling. It is upgraded with wooden beads to showcase a stunning textural mix. Enriched with striking simplicity, our refined and breezy flush mount serves as an eye-catching detail in any room. It is fitted with three bulbs to brilliantly light up its surroundings.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Natural Wood/Oil-Rubbed Bronze |
| Product Material: | Metal / Wood |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | B11-LED |
| Product SKU: | FLU4099A |
| Product UPC: | 195058431972 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $111.38
-65%$111.38
$38.98More Images


Safavieh Bolson Chandelier - Natural Wood
Brighten up your home with the rustic charm of our Bolson flush mount. A voluminous, semi-circular bronze frame protrudes out of the ceiling. It is upgraded with wooden beads to showcase a stunning textural mix. Enriched with striking simplicity, our refined and breezy flush mount serves as an eye-catching detail in any room. It is fitted with three bulbs to brilliantly light up its surroundings.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Natural Wood/Oil-Rubbed Bronze |
| Product Material: | Metal / Wood |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | B11-LED |
| Product SKU: | FLU4099A |
| Product UPC: | 195058431972 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Brighten up your home with the rustic charm of our Bolson flush mount. A voluminous, semi-circular bronze frame protrudes out of the ceiling. It is upgraded with wooden beads to showcase a stunning textural mix. Enriched with striking simplicity, our refined and breezy flush mount serves as an eye-catching detail in any room. It is fitted with three bulbs to brilliantly light up its surroundings.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Natural Wood/Oil-Rubbed Bronze |
| Product Material: | Metal / Wood |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | B11-LED |
| Product SKU: | FLU4099A |
| Product UPC: | 195058431972 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























