
Safavieh Bianco Pendant - Natural
Give your d̩cor an eclectic, coastal touch with this beautiful Bianco Pendant. Intricately crafted of artistically woven natural rattan, Bianco reinvents the classic cloche shade for today‰۪s tropically tantalizing interiors.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 20-92" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | PND4122A |
| Product UPC: | 195058175142 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $156.31
-65%$156.31
$54.71More Images


Safavieh Bianco Pendant - Natural
Give your d̩cor an eclectic, coastal touch with this beautiful Bianco Pendant. Intricately crafted of artistically woven natural rattan, Bianco reinvents the classic cloche shade for today‰۪s tropically tantalizing interiors.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 20-92" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | PND4122A |
| Product UPC: | 195058175142 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your d̩cor an eclectic, coastal touch with this beautiful Bianco Pendant. Intricately crafted of artistically woven natural rattan, Bianco reinvents the classic cloche shade for today‰۪s tropically tantalizing interiors.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 20-92" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | PND4122A |
| Product UPC: | 195058175142 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























