
Safavieh Berman Floor Lamp - Chrome
The epitome of penthouse-chic, this Berman Floor Lamp is new contemporary icon. Berman‰۪s sleek chrome finish and clean lines seamlessly accent any interior, while a black drum shade heightens its decorative drama.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | FLL4110A |
| Product UPC: | 195058175074 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Berman Floor Lamp - Chrome
The epitome of penthouse-chic, this Berman Floor Lamp is new contemporary icon. Berman‰۪s sleek chrome finish and clean lines seamlessly accent any interior, while a black drum shade heightens its decorative drama.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | FLL4110A |
| Product UPC: | 195058175074 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The epitome of penthouse-chic, this Berman Floor Lamp is new contemporary icon. Berman‰۪s sleek chrome finish and clean lines seamlessly accent any interior, while a black drum shade heightens its decorative drama.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | FLL4110A |
| Product UPC: | 195058175074 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























