
Safavieh Bastion Pendant - Oil Rubbed Bronze
Refresh your d̩cor with the industrial-chic styling of this beautiful Bastion Pendant. Replete with an oil-rubbed bronze finish and brass gold detailing, Bastion shines above a kitchen island, in the dining room, or fashion-forward boudoir.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 11.75" W x 11.75" D x 14-73" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze |
| Product Material: | 100% Iron |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Product SKU: | PND4137A |
| Product UPC: | 195058276887 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Bastion Pendant - Oil Rubbed Bronze
Refresh your d̩cor with the industrial-chic styling of this beautiful Bastion Pendant. Replete with an oil-rubbed bronze finish and brass gold detailing, Bastion shines above a kitchen island, in the dining room, or fashion-forward boudoir.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 11.75" W x 11.75" D x 14-73" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze |
| Product Material: | 100% Iron |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Product SKU: | PND4137A |
| Product UPC: | 195058276887 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refresh your d̩cor with the industrial-chic styling of this beautiful Bastion Pendant. Replete with an oil-rubbed bronze finish and brass gold detailing, Bastion shines above a kitchen island, in the dining room, or fashion-forward boudoir.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 11.75" W x 11.75" D x 14-73" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze |
| Product Material: | 100% Iron |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Product SKU: | PND4137A |
| Product UPC: | 195058276887 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























